Unikanie - Jak przestać




Nie chcę, nie lubię


Jest tak, że nie przepadam za pewnymi sytuacjami. Nie chodzę do sklepów z ubraniami w soboty, żeby uniknąć tłumu. Ignoruję telefony od ludzi, którzy źle na mnie działają. Jak tylko mogę staram się załatwiać wszystko osobiście – byle tylko nie dzwonić. Pocieszam się, że nie tylko ja staram się unikać sytuacji, które powodują dyskomfort. Co więcej, unikanie jest dość powszechne.

Ludzie bardzo często starają się unikać ludzi, miejsc czy nawet niepokojących myśli. Na krótką metę takie zachowanie jest korzystne i ma za zadanie chronić, jednak po pewnym czasie unikanie może negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie.

Unikanie to takie błędne koło. Zamykamy się na rzeczy, które są dla nas nieprzyjemne, jednak po pewnym czasie samo unikanie zaczyna przeszkadzać. Zamykamy się na coraz więcej elementów przez co cierpimy coraz bardziej.
Żeby poczuć się lepiej trzeba w jakiś sposób przestać unikać.


Pokonać unikanie – jak sobie pomóc

  1. Zrób listę wszystkich rzeczy które unikasz (na przykład: rozmowy telefoniczne, komunikacja miejska, parki, myśli o przyszłości). Następnie każdy w punktów oceń od 0 do 10 (gdzie 10 oznacz duże obawy, a 0 ich brak).
  2. Kiedy masz już gotową listę z punktacją, przepisz wszystko jeszcze raz zaczynając od rzeczy która wywołuje największe obawy, a kończąc na tej najbardziej obojętnej.
  3. Lista ma pewnie kilka pozycji. Przyjrzyj się najpierw tej, które wywołuje najmniejszy lęk. Zastanów się co możesz zrobić, żeby stawić czoła tej jedne rzeczy. Możesz zapisać jak sobie z tym poradzisz dzieląc działanie na mniejsze kroki. Możesz też zrobić listę przydatnych strategii, które będą pomocne (na przykład oddychanie, pozytywne myślenie, racjonalizacja, skupienie się na czymś innym).


Taką analizę powtórz dla reszty pozycji z listy. Później powoli, ale systematycznie staraj się wystawiać na te mniej stresujące elementy, postaraj się wytrwać pomimo dyskomfortu. Z czasem będziesz w stanie poradzić sobie nawet z pierwszą pozycją na liście, która teraz powoduje największy lęk.



źródło: https://www.getselfhelp.co.uk/avoidance.htm
Autor: Pola Surowiec, poradniacontigo.pl




Komentarze